STEGMAJER
ÜGYVÉDI IRODA
1137 Budapest, Szent István krt. 22. IV/2.
+36 20 378 1120
+36 30 521 0107
Gyermektartásdíj
Gyermektartásdíj
Az életközösség megszakadását követően a gyermekétől külön élő szülő tartási kötelezettségének tartásdíj fizetésével tesz eleget, de amíg a szülők között fennáll az életközösség, gyermekük eltartásáról közösen, természetben gondoskodnak.
A házassági bontóperben a szülői felügyeleti jogról és a kiskorú gyermek tartásáról kötelezően rendelkezni kell, a szülők megállapodásának hiányában a bíróság jogosult dönteni a kérdésben.
A gyermektartásdíj megállapítása során figyelembe veszi a bíróság:
-
a gyermek indokolt szükségleteit;
-
mindkét szülő jövedelmi viszonyait és vagyoni helyzetét;
-
a szülők háztartásában eltartott más – saját, mostoha vagy nevelt – gyermeket és azokat a gyermekeket, akikkel szemben a szülőket tartási kötelezettség terheli;
-
a gyermek esetleges saját jövedelmét;
-
a gyermeknek és rá tekintettel az őt nevelő szülőnek juttatott gyermekvédelmi, családtámogatási, társadalombiztosítási és szociális ellátásokat.
A gyermek indokolt szükségletei körébe tartoznak a taníttatásához, a megélhetéséhez, egészségügyi ellátásához, neveléséhez szükséges kiadások. A hatályos szabályozás szerint a gyermektartásdíjat határozott összegben kell meghatározni azzal, hogy figyelembe kell venni a tartásdíjra kötelezett jövedelmének 15-25 százalékát gyermekenként, de maximum 50 százalékát.
Ha a különélő szülő kiemelkedően magas jövedelemmel rendelkezik, úgy abban az esetben a tartásdíj mértéke a gyermek indokolt szükségleteihez igazodik. Nem lehet tehát a tartásra kötelezett jövedelmének 15-25 százalékát gyermektartásdíj címén igénybe venni, ha azt a gyermek szükségletei nem indokolják.
A bíróság a tartási kötelezettség minimumát állapítja meg, de természetesen a különélő szülő belátására bízza, hogy milyen mértékben járul hozzá gyermeke ellátásához.
A továbbtanuló nagykorú gyermek tartása
A továbbtanuló nagykorú, munkaképes gyermek is jogosult lehet a tartásra, ha szükséges tanulmányai indokolt időn belüli folytatása érdekében arra rászorul. A Ptk. a tartási kötelezettséget főszabályként a gyermek 25 éves korában maximálja, ezen túl a szülő csak rendkívül indokolt esetben kötelezhető tartásdíj fizetésre.
Nem jogosult a nagykorú továbbtanuló gyermek a tartásra, ha:
- arra érdemtelen;
- tanulmányi és vizsgakötelezettségének rendszeresen, önhibájából nem tesz eleget;
- ha a tartással a szülő saját szükséges tartását vagy kiskorú gyermekének tartását veszélyeztetné.